Jdi na obsah Jdi na menu
      Kopaná se v Hořovicích hraje od roku 1910. Tehdy se ve   městě vytvořilo dokonce několik kroužků provozujících toto sportovní odvětví. Byla to např.: Čechie, Viktorie, Český lev, ale i kroužek s poněkud zápasnickým názvem Bivoj. Na počátku roku 1919 se všechny až dosud existující kroužky spojily a byl ustaven společný Sportovní klub (SK) Hořovice. Již o rok později, když byla v Hořovicích ustavena Podbrdská župa fotbalová, se fotbalisté Hořovic stali jejími mistry.

     Župní mistrovství hrál SK Hořovice až do roku 1934, kdy postoupil do tehdy zřízené divize českého venkova. V této soutěži pak hrál nepřetržitě až do roku 1948, kdy byl na základě velice dobrého umístění v závěrečné tabulce zařazen do tzv. zemské ligy (dnešní 2. liga). I když v ní pod novým názvem ALBA hrál pouze jednu sezónu, bylo toto období patrně nejúspěšnějším v celé historii hořovické kopané. Vedle A mužstva hrajícího českou zemskou ligu se vyznamenali také fotbaloví dorostenci. Ti se po výborných výkonech stali mistry Čech a v celostátní závěrečné soutěži o titul mistra Československa obsadili třetí místo za Slovanem Bratislava a SK Lanžhot.

     V letech 1950 – 54 hráli hořovičtí fotbalisté krajský přebor (od roku 1953 pod názvem Spartak) a v období 1955 – 58 znovu českou divizi. V té době také došlo k přestavbě starého fotbalového hřiště do dnešní podoby. Od roku 1958 hrál Spartak pouze v krajských soutěžích. Na počátku 70. let došlo k zatravnění hrací plochy a k vybudování tréninkového hřiště.


      V roce 1982, po dlouhých 24 letech, postoupil Spartak znovu do divize a hrál ji velice úspěšně až do léta 1989. Tehdy sestoupil zpět do krajského přeboru a v krajských soutěžích se objevuje až do současnosti. Svou činnost provozuje na městském stadionu Pod Remízkem. V současné době má v soutěžích kromě A a B mužstva také družstva dorostenců a žáků. Od roku 1992 vystupuje znovu pod názvem SK Hořovice.

      Nejúspěšnější období hořovického fotbalu je zachyceno v knize Zdeňka Samce „Zlatý list hořovické kopané“ (Podbrdské vydavatelství 1994). V současné době je na trhu publikace autorů Zdeňka Samce a Josefa Horáka „90 let hořovické kopané aneb Góly Pod Remízkem“, která popisuje 90 let trvající historii fotbalu ve městě Hořovice. Knížku s 333 fotografiemi si můžete zakoupit v papírnictví HP 90 v Pražské ulici v Hořovicích.
                                                          zdroj: www.fkhorovicko.cz
 
 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář